Zákaznická linka 800 33 44 55 pondělí až pátek v čase 9:00 - 16:00 česky | english

Aktuality - Jsme nuceni ukončit naší činnost

Jsme nuceni ukončit naší činnost


16.11.2021

Vážení zákazníci,

stále jsme věřili, že se nám současnou situaci na energetickém trhu podaří překonat. Čekali jsme, že ve chvíli, kdy do Evropy začne proudit plyn z Ruska, začne se celý energetický trh postupně stabilizovat.

Naše předpoklady se nenaplnily. V pondělí, 15. 11. 2021, byly nejvyšší dodávky plynu do Evropy za poslední 2 měsíce. Přesto však ceny elektřiny i plynu v tento den opět vzrostly.

Elektřina se dne 15. 11. 2021 na vnitrodenním trhu obchodovala za více než 350 €, tj. více než 9.000 Kč/MWh. Plyn za 80 €, tj. více než 2.000 Kč/MWh. Fungování za takto nepředvídatelných podmínek pro nás již nadále není možné.

Během dneška společnost Ray Energy a.s. ukončí svou činnost dodavatele elektřiny a plynu. Nechceme Vám však způsobit problémy s dodavateli poslední instance, proto jsme Vám zajistili možnost dalších dodávek od společnosti SPP CZ, a.s. Tento dodavatel Vám do pátku 19. 11. 2021 zašle indikativní nabídku a následně je schopen obratem zajistit převod odběrného místa. Je to společnost se silným zázemím, proto u ní budou Vaše odběrná místa i v této turbulentní době v bezpečí. Zároveň v době, kdy jsme s nimi jednali jako dodavatelé za zákazníky, jednala tato společnost vždy, jako jedna z mála, férově. Nabídka je však platná pouze jeden obchodní den, proto je nutné na ni reagovat rychle. Nabídka je platná pouze jeden den z důvodu rychlých změn na trhu.

Pozastavte, prosím, platby záloh na účet společnosti Ray Energy a.s. Další SIPO ani inkasní příkazy už nebudou ze strany Ray Energy a.s. vygenerovány.

Zároveň nahlaste aktuální stavy měřidel příslušným provozovatelům distribučních soustav. Odkazy na formuláře pro nahlášení stavů měřidel:

Elektřina

-       Distribuční území EG.D, a.s.: https://www.egd.cz/online-formular-podani-samoodectu

-       Distribuční území ČEZ Distribuce, a.s.: https://dip.cezdistribuce.cz/irj/portal/anonymous/samoodecet/autorizace

-       Distribuční území PREdistribuce, a.s.: https://www.premereni.cz/cs/dulezite-informace/samoodecet-meridel/elektromer/

Plyn

-       Distribuční území EG.D, a.s.: https://www.egd.cz/online-formular-podani-samoodectu

-       Distribuční území GasNet, s.r.o.: https://www.mobilnisamoodecty.cz/dom/webmodom/account/login.rails

-       Distribuční území Pražská plynárenská distribuce, a.s.: https://www.premereni.cz/cs/dulezite-informace/samoodecet-meridel/plynomer/

 

Vzhledem k výkyvům, které i přes zvýšené dodávky plynu stále trvají, a vzhledem k reálně hrozícím blackoutům v Evropě, které ceny ještě zvýší, doporučujeme využít fixaci ceny na 2 roky. A to i přes to, že jsme ještě nedávno doporučovali dobu neurčitou. Situace se mění každým dnem a stále k horšímu.

Jak mnozí z Vás víte, společnost Ray Energy a.s. je rodinná společnost, kterou založili a Vaše požadavky stále vyřizovali Petr Soustružník se svou dcerou Ivetou. Společnost Ray Energy a.s. vznikla v roce 2016 s cílem poskytovat zákazníkům konkurenceschopné ceny, služby na vysoké úrovni, a především individuální a lidský přístup. 

Společnost v průběhu let průběžně rostla. Vaše požadavky jsme však stále byli schopni zpracovávat v počtu 3 zaměstnanců. Nestojí za námi žádná silná finanční skupina, pouze odhodlaná rodina.

Koncem léta už nám bylo jasné, že s přicházející zimou budeme potřebovat pomoc z bankovního sektoru. Požádali jsme tak o financování. Výsledky z předchozího roku byly výborné, proto banka financování schválila. Nicméně bylo nutné dořešit papírování, které se protáhlo až do poloviny října 2021. Dne 13. 10. 2021 jsme konečně podepsali záruku od Národní rozvojové banky. Stejný den ukončila svou činnost skupina Bohemia Energy. Následně nám naše banka oznámila, že pozastavuje financování celému sektoru, včetně naší společnosti. 

Začali jsme tak znovu jednat s ostatními bankami a potenciálními investory. I když byla některá jednání na velmi dobré cestě, další vývoj trhu nám bohužel nedává prostor pro dokončení těchto jednání. Další provoz za aktuálních podmínek již není možný.

Nákup komodit není tak jednoduchý, jak prezentují některá média. Elektřina se nakupuje zvlášť pro každou jednotlivou hodinu, plyn na každý jednotlivý den. I když dodavatel zná přibližnou spotřebu zákazníků, nikdy neví, kolik a kdy konkrétně spotřebuje. Proto, i když si zajistí část nákupu dopředu, nemůže se vyhnout obchodování na denních trzích. Ceny na těchto trzích jsou však pro nás likvidační.

Vážení zákazníci, velmi nás trápí, že nastala tato situace. I když se s mnoha z Vás známe pouze prostřednictvím telefonního sluchátka, věřte, že jste se stali nesmazatelnou součástí našich životů.

Během pondělka 15. 11. 2021 jsme udělali maximum pro to, abychom Vám dokázali zprostředkovat poskytovatele služeb se silným zázemím, který Vám bude poskytovat kvalitní služby.

Konečná vyúčtování budou průběžně vystavována. Dále Vám budeme stále k dispozici na zákaznické lince. Očekáváme však velký nápor telefonátů, proto prosíme o trpělivost.

Děkujeme Vám za projevenou důvěru a dosavadní spolupráci. Zároveň se Vám omlouváme za to, jak vše dopadlo. Bohužel jsme příliš malý dodavatel na to, abychom dokázali vyhrát boj s tímto systémem.

Petr Soustružník a Iveta Bicková

Končíme - aktualizováno